fbpx

Restaurativna stomatologija i endodoncija

Restaurativna stomatologija jedna je od temeljnih disciplina klasične stomatologije koja se minimalno invazivnim postupcima bori s posljedicama karijesa, najraširenije bakterijske bolesti u čovjeka. U restaurativnu stomatologiju ubrajamo dijagnostiku, liječenje zuba i nadoknadu oštećenog zubnog tkiva kompozitnim ispunama.

Bez edodoncije, restraurativna stomatologija često je nemoguća. Endodoncija se bavi unutarnjih strukturama zuba poput zubnih kanala, pulpe i korijena, dok se restaurativna fokusira na vanjski dio zuba.

Zubne plombe

Zubne plombe ili ispune služe za nadogradnju zuba nakon karijesa ili ukoliko je zub oštećen lomom. Karijes uništava zubnu strukturu i uzrokuje bol, a nakon odstranjenja karijesnih lezija, prirodan i zdrav izgled zuba postiže se kompozitnim ispunama (plombom) od vrhunskih materijala. Izrada ispuna je minimalno invazivna te se na taj način rekonstruiraju dijelovi zuba zahvaćeni karijesom ili manji dijelovi zuba slomljeni traumom. Materijali koji se danas upotrebljavaju za izradu ispuna vjerno imitiraju izgled prirodnog zuba. Osim zadovoljenja estetske forma materijali od kojih se izrađuju ispune vrlo brzo se stvrdnu pa smanjuju nelagodu kod pacijenata, te je odmah nakon ugradnje moguće jesti.

Liječenje zuba – endodoncija

Endodoncija je grana stomatologije koja obuhvaća prevenciju, dijagnostiku i liječenje bolesti zubne pulpe. Prodiranjem bakterije u unutrašnjost zuba, dolazi do upale zubne pulpe, što često rezultira jakim bolovima.
Nakon procjene u kakvom je stanju zub i je li je pulpa upaljena, stomatolog će odlučiti je li je potrebna endodontska terapija odnosno liječenje korijena zuba.

Endodontska se terapija sastoji od otvaranja pulpne komorice i uklanjanja sadržaja iz nje (vađenje živca) te čišćenja i punjenja korijenskih kanala bioinertnim materijalom, kako bismo spriječili širenje infekcije iz korijenskog kanala u susjedna tkiva, parodont i okolnu kost i na taj način izliječili i sačuvali zub. Ponekad se može dogoditi infekcija bez osjetne boli, najčešće tada zub promjeni boju. Ukoliko se ne liječi na vrijeme, ovaj problem može utjecati na cjelokupno zdravlje pacijenata – problemi sa srcem, zglobovima i bubrezima. Endodontska terapija ponekad može biti neuspješno provedena ukoliko pacijent ima tanke, neprohodne kanale ili prošli loš endodonstki zahvat koji nije odrađen kako treba.
Tretman je bezbolan i radi se u lokalnoj anesteziji s visokom preciznošću.

Za ovaj zahvat kandidati su oni koji imaju neke od navedenih simptoma:

  • Bol pri zagrizu
  • Velika osjetljivost zuba na toplu ili hladnu hranu i piće
  • Pulsirajuća bol
  • Gnojna fistula

Prije same terapije, pacijent treba napraviti rendgensku snimku oboljelog zuba. Nakon postavljanja dijagnoze započinje ekstirpacija pulpe: čišćenje korijenskog kanala, sprječavanje infekcije te liječenje zuba. Detaljno se ispire i dezinficira korijenski kanal te obavlja termo punjenje. Zub se zatim zatvara ispunom ili ukoliko je potrebno krunicom kako bi se zub zaštitio od pucanja.

Tretman je bezbolan i radi se u lokalnoj anesteziji. Blaga bol i osjetljivost zuba normalna je reakcija nakon endodontskog zahvata te nastaje kao reakcija imunog sustava na zaostale mikroorganizme.

Nakon detaljnog dijagnostičkog pregleda dr. Jasminka Pevalek preporučiti će vam najbolje rješenje za vraćanje blistavog osmijeha. Za više informacija kontaktirajte ordinaciju na +385 1 4617603 ili dogovorite svoj prvi besplatni pregled na sppevalek@gmail.com.

Inlay / Onlay

Keramički estetski nadomjesci – Inlay i Onlay koriste se primarno za stražnje zube. Inlay je nadomjestak koji se izrađuje u zubotehničkom laboratoriju, a svojim izgledom je vrlo sličan običnom ispunu. Njime nadomještamo dio krune zuba koji je oštećen karijesom ili frakturiran. U slučaju nadomještanja gornje plohe zuba zovemo ga inlay, a ukoliko nadomješta gornju i postranične plohe onda ga zovemo onlay. U situaciji u kojoj se inlayima oslanjamo na dva zuba između kojih nedostaje zub, takvu vrstu nadomjestka nazivamo inlay most. Takva sanacija karijesa ima određenih prednosti prema običnom kompozitnom ispunu.

Zahvaljujući modernoj tehnologiji i opremi koju koristimo ti moderni nadomjesci su čvršći od klasičnih ispuna, u manjoj mjeri se brusi zdravi dio zubi te ne mijenjaju boju kao klasične plombe nakon nekog vremena.

Koristimo ih za pacijente koji žele minimalno invazivnu terapiju, a visoki estetski rezultat.

Za Inlay i Overlay ispunu zubi, kandidati su svo koji imaju oštećenja zubnog tkiva i žele kvalitetnije i dugotrajnije rješenje od klasične ispune zubi.

U većim slučajevima, preporučamo ovu metodu kod ljudi kojima je već došlo do većeg oštećenja zubne krune, u situacijama kada nema dovoljno zubnog tkiva za izradu kompozitne ispune.
Kao vrhunsko rješenje, Inlay i Overlay ispune su i za one pacijente koji žele minimalno invazivnu terapiju jer ne zahtijeva veliko brušenje zubi, kao što to zahtijevaju krunice.

Prije postavljanja estetskih nadomjestaka Inlay ili Onlay na temelju rendgenske snimke te pregledom naših stručnjaka utvrđujemo trenutno stanje – korijena zubi i okolne kosti, nakon čega se izrađuje individualni plan terapije.

Prva faza je uklanjanje karijesa, nakon čega slijedi postavljanje ispune Onlay ili Inlay.

Pacijentu se zatim brusi zub i radi mjesto za ispunu, nakon koje se uzima otisak. On se nakon izrade u laboratoriju trajno postavlja na zube pacijenta. Za vrijeme čekanja izrade u laboratoriju, pacijent dobiva privremeni nadomjestak kako bi se zaštitio zub.

Tijekom postavljanja, stomatolog provjerava odgovara li veličina i boja. Dodatno se poliraju zubi nakon postavljene ispune čime se dobiva nevidljivi spoj zubi.

Terapija je bezbolna te nakon nje slobodno se možete vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima bez boli i straha.

Nakon detaljnog dijagnostičkog pregleda dr. Jasminka Pevalek preporučiti će vam najbolje rješenje za vraćanje blistavog osmijeha. Za više informacija kontaktirajte ordinaciju na +385 1 4617603 ili dogovorite svoj prvi besplatni pregled na sppevalek@gmail.com.

© Copyright Ordinacija Pevalek 2020 | Design by web-pulse.eu